Ako a kedy prezuť pneumatiky

Alebo ľudovo kedy a ako prezuť gumy. Z pohľadu bezpečnosti patrí k najdôležitejším opatreniam na ktoré by žiadny vodič nemal zabudnúť. V súčasnosti máme na trhu rôzne typy pneumatík, zimné, letné, ale aj celoročné. Každé z nich disponujú inými vlastnosťami vyplývajúcimi zo zloženia gumovej zmesi.

Kedy je najvhodnejší čas na prezutie pneumatík?

Zimné pneumatiky majú širšiu a rovnomernejšiu kontaktnú plochu. Tá v kombinácií s vyšším obsahom oxidu kremičitého zabezpečí dostatočnú pevnosť a stabilitu vozidla aj na mokrej, či klzkej vozovke. Vzhľadom na to sú vhodné do chladnejšieho počasia, s maximálnou teplotou do 7 stupňov. Pri vyššej teplote môže dochádzať k  zahrievaniu a väčšiemu opotrebovaniu pneumatík.

Zákon neustanovuje presný čas na používanie zimných pneumatík, závisí to predovšetkým od aktuálneho počasia a stavu vozovky. V prípade, že je na vozovke súvislá vrstva snehu a ľadu už v októbri, alebo naopak ešte  v apríli, každý vodič je povinný použiť zimné pneumatiky.

Ak teplota na teplomery dlhodobo ukazuje nad 7 stupňov, nastal správny čas na letné pneumatiky. Tie sú so stúpajúcou teplotou mäkšie a pružnejšie. Na povrchu disponujú špeciálnymi drážkami, ktoré odvádzajú vodu z mokrej vozovky. V porovnaní so zimnými majú užšie drážky, pri jazde sa teda viac dotýkajú vozovky.

Výmena letných pneumatík závisí najmä od počasia, avšak zvykne prebiehať na jar, približne okolo 1. apríla.

Sú celoročné pneumatiky bezpečné?

Celoročné pneumatiky predstavujú pre mnohých vodičov lacnejšiu a pohodlnejšiu alternatívu. Na zimné počasie sú prispôsobené väčším počtom lameliek, ktoré však v letných mesiacoch strácajú svoju tuhosť. Počas zimy, ak je vozovka pokrytá súvislou vrstvou snehu, taktiež môžu mať problém dostatočne priľnúť k vozovke. Sú ideálnym riešením skôr pre vodičov, ktorí jazdia málo, pokojne a na miestach, kde nie sú veľké teplotné výkyvy.

Kedy treba vymeniť pneumatiky za nové?

Miera opotrebovania pneumatík závisí predovšetkým od hĺbky dezénu. Z bezpečnostného hľadiska by nemali mať letné pneumatiky dezén tenší ako 1,6 mm. U zimných pneumatík je stanovená minimálna výška dezénu 4 mm. V prípade nedodržania predpísanej hrúbky dezénu vážne ohrozíte nielen seba, ale i ostatných účastníkov cestnej premávky. Navyše môžete byť pokutovaný sumou 60 €. Pri každoročnom prezutí teda odporúčame dôkladné skontrolovanie pneumatiky, predovšetkým dezénu.

Prezutie pneumatík nie je náročný úkon, množstvo ľudí si prezúva pneumatiky doma v garáži. Ak však nemáte potrebné vybavenie a skúsenosti, rozhodne nechajte túto prácu na odborníka. Ten vám pneumatiky vyčistí od kamienkov, skontroluje dezén, vyváži, správne natlakuje a opäť nasadí za pár desiatok eur. Pamätajte, od kvality a stavu pneumatík na automobile závisí vaša bezpečnosť. Nič nezanedbajte, pneumatiky pravidelne kontrolujte a v závislosti od počasia včas vymeňte.

 

Posted in všeobecné návody.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *