Servis klimatizácie v aute

Klimatizácia v aute sa stáva už akýmsi štandardom. Kým kedysi bola k dispozícii skôr v drahších výbavách, dnes je súčasťou základnej výbavy takmer každého automobilu. Na to, aby skutočne plnila svoju funkciu a počas horúcich letných dní vás príjemne schladila, musíte sa o ňu pravidelne starať. V nasledujúcich riadkoch sa dozviete: v akých časových intervaloch je potrebný servis klimatizácie, koľko vás bude stáť a ako klimatizáciu správne používať.

Manuálna alebo automatická klimatizácia?

V automobiloch sa najčastejšie stretnete s dvoma typmi klimatizácie. Manuálna klimatizácia vás zaujme predovšetkým lepšou cenou, ktorá sa však odrazí tak na komforte pri používaní, ako aj spotrebe paliva. Od zapnutia až po vypnutie pracuje na plné obrátky, nezávisle od aktuálnej teploty v interiéry.

Automatická klimatizácia má v porovnaní s manuálnou vo vnútri interiéru snímače, vďaka ktorým dokáže regulovať teplotu v závislosti od vonkajších vplyvov. Nebeží na plný výkon, čím zároveň ušetrí aj značné množstvo paliva. Svoje využitie nájde najmä pri cestovaní na dlhšie trasy, kedy poskytne vodičovi a ostatným spolujazdcom primeraný komfort, obzvlášť v lete.

Ako často čistiť klimatizáciu?

Vo vnútri klimatizácie neustále dochádza ku kondenzácii pár, v dôsledku čoho vzniká vlhké prostredie, ideálne pre rozmnožovanie patogénnych organizmov a baktérií. Tie sa následne dostávajú do vzduchu a negatívne ovplyvňujú zdravie cestujúcich. Z tohto dôvodu je nevyhnutné pravidelné čistenie klimatizácie, najlepšie aspoň raz ročne, vždy pred letnou sezónou. V špecializovaných servisoch celý proces trvá okolo 60 minút. Cena sa odvíja od modelu auta a potrebných súčiastok, avšak spravidla vašu peňaženku nebude stáť viac ako 70 až 150 €.

Čo všetko zahŕňa servis klimatizácie?

Prvý krok spočíva v odčerpaní chladiaceho média, jeho recyklácii a následnom doplnení do optimálnej hladiny. Súčasťou spomínaného chladiva je olej slúžiaci na mazanie kompresoru. Pri odčerpávaní chladiaceho média teda dochádza aj k odsatiu určitej časti oleja, ktorú je potrebné nahradiť novým olejom. Vrátane vyššie spomínaných úkonov netreba zabúdať ani na dezinfekciu, vyčistenie celého systému a výmenu peľového filtra. V prípade, že vám klimatizácia nefunguje správne, technik taktiež vykoná kontrolu tesnosti systému prostredníctvom ktorej zistí, kde dochádza k úniku chladiaceho média.

Zásady správneho používania klimatizácie

Ovplyvniť životnosť a kondíciu vašej klimatizácie môžete aj vy. Stačí dodržať niekoľko základných pravidiel:

  1. Klimatizáciu púšťajte nielen v letných mesiacoch, ale aj v zime, min. raz za mesiac. Olej v chladiacom médiu tak pravidelne premaže celý systém.
  2. Pred spustením klimatizácie auto v horúcich letných dňoch najskôr ochlaďte. Pár minút jazdite s otvorenými oknami.
  3. Ak máte vozidlo vybavené manuálnou klimatizáciou, spolu so spustením klimatizácie nastavte naplno aj vetranie a vnútornú cirkuláciu vzduchu. Pokojne stačia 2 až 3 minúty.
  4. Pri nastavovaní teploty v automobile pamätajte na to, že rozdiel medzi vonkajšou a vnútornou teplotou by nemal byť väčší ako 5 stupňov.
  5. Klimatizáciu vypnite niekoľko minút predtým ako zastavíte a vypnete motor. Vlhký vzduch sa tak vysuší a vo výparníku nevzniká vlhkosť, čím predídete množeniu baktérií.

Či už máte v aute manuálnu alebo automatickú klimatizáciu, v oboch prípadoch nezabudnite na pravidelný servis. Plne funkčná klimatizácia s čistými filtrami a dostatkom chladiaceho média vás na dlhých cestách rozhodne nesklame.